34/356-28-27 sekretariat@biblioteka.lubliniec.pl ul. Sportowa 3, Lubliniec
A-
A
A+

SZLAKIEM WIEDEŃCZYKÓW

W piątek 14 lutego odbył się wieczór warszawsko – wiedeński, zorganizowany przez Fundację Grupy PKP, Krąg Przyjaciół Zapomnianej Historii i Miejsko–Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublińcu. Okazją do tego wydarzenia była 175. rocznica uruchomienia pierwszego odcinka kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – królowej polskich dróg żelaznych.

Przybyli na spotkanie byli miło zaskoczeni, gdyż na wstępie witały ich dźwięki walca wiedeńskiego.  Tym miłym akcentem prowadzący spotkanie Pan Marek Moczulski rozpoczął swój wykład o powstaniu  linii kolejowej biegnącej od Warszawy po dzisiejszą dzielnicę Sosnowca – Maczki. Uczestnicy dowiedzieli się interesujących ciekawostek dotyczących budowy pierwszego odcinka linii, której uroczyste otwarcie odbyło się 14 czerwca 1845 r. w Warszawie i w Grodzisku Mazowieckim, a także o budowniczym, inżynierze Stanisławie Wysockim. Po wykładzie na wszystkich czekał sernik - oczywiście wiedeński, który osłodził ten piątkowy wieczór „Szlakiem Wiedeńczyków”. Dużo emocji budziło również losowanie nagród przygotowanych przez Fundację Grupy PKP.  Spotkanie przyciągnęło blisko 40 miłośników historii i polskiej kolei.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

×