STANOWCZE TAK DLA MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH W LUBITECE!!!

Gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych, służących obsłudze potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych, zwłaszcza dotyczących wiedzy o własnym regionie oraz dokumentujących jego dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy to nie dobra wola biblioteki, ale ustawowy obowiązek (art. 20, 20a Ustawy o bibliotekach z dnia 27.06.1997r.). Również Lubiteka gromadzi wszystko, co mieści się pod pojęciem „materiały biblioteczne”, czyli różne rodzaje dokumentów: książki, czasopisma, materiały kartograficzne, ikonograficzne, audiowizualne, dokumenty życia społecznego, rękopisy, starodruki.

Natomiast wszelkie dzieła sztuki, przedmioty użytku codziennego, urządzenia techniczne, stroje itp. zawierają się w pojęciu „materiałów muzealnych” i zgodnie z literą prawa są gromadzone, opracowywane i eksponowane przez muzea (co wiąże się m.in. z posiadaniem specjalistycznego zaplecza merytorycznego, lokalowego oraz odpowiedniej ochrony p.poż.).
Profesjonalny sprzęt do digitalizacji lokalnego dziedzictwa i jego prezentacji nie jest tani, stąd też instytucje zajmujące się tym tematem sięgają po zewnętrzne źródła finansowania. Lubiteka także przygotowuje się do aplikowania o ministerialne środki na utrwalenie i zachowanie dorobku kulturalnego naszego miasta i regionu. Dotacja będzie przeznaczona na zakup skanera z kołyską do książek formatu A3 (na nasze potrzeby jest to format wystarczający), wydajnych komputerów (do obróbki zdjęć i dokumentów potrzebne są komputery o dużo lepszych parametrach niż komputery biurowe) oraz organizację zajęć edukacyjnych.
Zapraszamy mieszkańców, którzy chcą ocalić od zapomnienia swoje rodzinne zdjęcia, dokumenty, książki i wydawnictwa do kontaktu i przekazywania ich Lubitece na dotychczasowych zasadach (opisane materiały przyjmowane są nieodpłatnie po wypełnieniu oświadczenia potwierdzającego tytuł własności oraz zgodę na ich udostępnianie), gdyż z racji ciągłego braku miejsca, licznych przeprowadzek i wydarzeń losowych (pożar, zalanie) nasza Biblioteka nie posiada własnych zbiorów archiwalnych.

Galeria