NARODOWE CZYTANIE 2021 ORAZ JUBILEUSZ 75-LECIA BIBLIOTEKI

4 września 2021r. - przy specjalnie na ten dzień zamówionej przepięknej pogodzie - włączyliśmy się do Ogólnopolskiej Akcji NARODOWE CZYTANIE i świętowaliśmy Jubileusz 75-lecia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Józefa Lompy w Lublińcu. Lekturą Narodowego Czytania była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej – wyjątkowy utwór zawierający uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło, a zarazem piętnuje obłudę i zakłamanie.

Pierwszy akt sztuki przygotowały bibliotekarki z Lubiteki, II i III akt - bibliotekarki z Lubiteki wraz z przedstawicielami Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu, Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza oraz Biblioteki Pedagogicznej w Częstochowie Oddział Lubliniec. W przerwie miedzy aktami słuchaczom czas umilił koncert Mozarta w wykonaniu Julii Sekulskiej oraz koncert muzyczny Liubov Nazarowej z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Lublińcu. Specjalnie na tę okazję wystawę pt. „Moralność Pani Dulskiej – NARODOWE CZYTANIE” przygotowała Biblioteka Pedagogiczna – Filia w Lublińcu.
W ramach jubileuszu, którego rocznica faktycznie przypada w maju, a której z racji panującego wtedy reżimu sanitarnego nie można było świętować, przygotowano jubileuszowy koncert pt. „75 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ” w wykonaniu PasjonArt Akademia Umiejętności Artystycznych, wernisaż wystawy pt. ZIEMIA LUBLINIECKA PĘDZLEM MALOWANA” autorstwa Marioli Widery, prezentację pt. „LUBLINIECKA BIBLIOTEKA NA KARTACH PIERWSZEJ KRONIKI”, quiz z nagrodami ze znajomości historii lublinieckiej biblioteki, swap książkowy, jubileuszową fotobudkę oraz rodzinne warsztaty rękodzielnicze, w czasie których wykonywano ramkę ze śrubkami oraz makramowy łapacz snów. W czasie całej imprezy dla najmłodszych uczestników Młodzieżowa Rada Miasta (Amelia Augustyn, Zuzanna Rainholc, Mikołaj Puchała) przygotowała animacje i malowanie twarzy. Nasz jubileusz uświetnili swoją obecnością: Poseł na Sejm – Andrzej Gawron, Przewodniczący Rady Miasta – Gabriel Podbioł wraz z Radnymi Rady Miejskiej, reprezentujący władze miasta Sekretarz – Józef Korpak, Dyrektorzy i przedstawiciele lublinieckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz mieszkańcy.
Bardzo serdecznie dziękujemy uczestnikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej imprezy: PasjonArt Akademia Umiejętności Artystycznych za wspaniały koncert i nagłośnienie, Julii Sekulskiej oraz Liubov Nazarowej z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Lublińcu za muzyczną ucztę, Młodzieżowej Radzie Miasta za wsparcie oraz Bibliotece Pedagogicznej – Filia w Lublińcu i przedstawicielom Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu oraz Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza za włączenie się do akcji NARODOWE CZYTANIE.
Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy jeszcze jedną niespodziankę – piosenkę o naszej Jubilatce, która w telegraficznym skrócie pokazuje podejmowane przez nas działania, by czytelnictwo w naszym mieście miało się dobrze. Tekst napisała Barbara Kierat, oprawę muzyczną napisała i przygotowała Stefania Biela, piosenkę wykonała Hanna Kryś, a teledysk zrealizowała Katarzyna Lubosz. Zapraszamy na stronę facebookową: LUBITEKA-Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy w Lublińcu do śledzenia naszych wydarzeń, a do biblioteki po książki oraz kody do platform ebooków.